среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż głazy ogrodzenia te są z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasami mało wprawnym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Chociaż głazy ogrodzenie te pochodzą z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasami mało biegłym okiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym kolorystykom, prostej obróbce i względnie atrakcyjnej cenie. Występują w wielu regionach Polski – piaskowiec najprościej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ten materiał ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka lub wstępnie ociosuje, rozparcelowuje na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i posyła do miejsca budowy ogrodzenie PVC na ogrodzenie i furtę ogrodzeniowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scementowany spoiwem piasek, którego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Jak spoiwem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapnistym. Prócz podstawy zlepiających występują tam również pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się kolor skał na ogrodzenia z plastyku z Zamościa na ogrodzenie i furtkę ogrodzeniowa, przybierają one wtedy różne kolory czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak pokaźnych złóż wycina się najogromniejsze bloki, używane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie można także ciąć na sześciany o równych konturach, stosowane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Można również je dzielić przy asyście specjalnych klinów i dłut na cienkie, nietypowych kształtów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenia z plastyku wykorzystuje się również wapienie - skały osadowe, powstałe spośród zebranych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale również mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować rekomendowane na balustrady PCV na plot i furtę ze sztachetek. Nadają się jednakże głównie do stosowania w środku budynku, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem matowieją. Wapienie wolno zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, bowiem są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru ogrodu a także własnych upodobań kształt kamiennych tafel może być przeróżny – od łamanych, nierównych, aż po pionowo skróconych prostokątów bądź kwadratów. Murki oraz sztachetki PVC na ogrodzenie i furtę ogrodzeniowa unosi się z głazów przeróżnego obrysu, złożonych na kamiennym lub betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje spośród fragmentów o nieproporcjonalnych kształtach, wypada je odpowiednio dobierać tzn. tak, iżby postać każdego kolejnego zespalał się z uprzednim. Żeby takie płot było solidne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe szpary w środku wolno wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenia z plastyku z Hajnowska z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się równie jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i pozostałych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce wykorzystywane do budowy ogrodzenia należą do skał mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz ujemnych temperatur migiem niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Bez trudu obrastają także mchem i glonami. Można to uniemożliwić pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań ewentualnie rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy zdrapywać kurzu z powierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą pozostać ostre rysy. Wyspecjalizowane fabryki oczyszczają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego czyszczenia ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pożądamy, aby kamienie na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий