понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe sztachety czyli mówiąc wprost żywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Płoty roślinne w większości wypadków pełnia role ogrodzenia, natomiast częstokroć służą tez za ozdobę. Zwykle takie sztacheta z PCV stawia się w nasłonecznionych elementach, w których w mgnieniu oka rosną i mocno się zagęszczają. Dużo powabu maja tez takie żywe ogrodzenia, jakie prowadza poprzez osłonięte katy ogrodu. Ciemna zieleń liści wraz z prześwitująca gdzieniegdzie gmatwanina witek czy tez kwiatami komponują zajmujące spojrzenie obrazy, a orzeźwiająca wilgoć, bijąca od zanurzonej w mroku gleby , sprawia że nawet mały spacer wzdłuż takiego parkanu uspokaja i uspokaja.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, trzeba uwzględnić funkcje takiego parkanu, warunki które panują w skwerze, również nasze upodobania a także czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju samodzielnie rosną, nierzadko także ekspansywnie rozkwitają, niemniej jednak chcą tez wiele miejsca. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane żywe sztacheta z plastiku z Kórnika zdołają być nadzwyczaj smukłe, aczkolwiek trzeba je regularnie obcinać oraz raczej nie kwitną. Nie bez wpływu są tez koszty nabycia roślin na plot.Jest wiec nad czym się myśleć, bo takie plot komponuje się na jakiś czas, czasem nawet na pokolenia.


Na ogól zadowalający jest rosnący parkan o wysokości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr pospolity, niezwykle modny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on mnóstwo walorów:
•jest mało wymagający,
•dobrze toleruje porę suchą,
•szybko kiełkuje,
•cyklicznie podcinany ładnie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie traci zima liści, a nawet jeśli je zrzuci, to i tak gęstwina jego witek tworzy niedostępny dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr można zamienić z irga lśniąca - jesienią świetnie się przebarwia na rozmaite odcienie żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są także żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe parkany nieformowane. Są to m.in. rodzaje o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się użytecznymi roślinami rekomendujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej kształt tylko od strony reprezentacyjnej, a cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, żeby rodziły owoce.


Niesłychanie wysokie, albowiem ponad dwumetrowe sztacheta Winylowe stanowi barierę nie do pokonania, a w razie potrzeby zasłania sąsiednie budynki i ulice. Aby stworzyć taki plot rośliny sadzimy dookoła krawędzi posiadłości. Jeżeli mamy dużo miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli pragniemy aby nasze żywe plot było niesłychanie wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego bądź klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze gdy rośliny nas przewyższą, ich zmniejszanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий